ASSMANN WSW Components A-TB500-HX21V
Model
A-TB500-HX21V
Datasheet
A-TB500-HX21V PDF
Description
TERM BLK 21POS TOP ENTRY 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Color Blue
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Wire Termination Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Series A-TB500
Mating Orientation Vertical with Board
Current 16A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 250V
Positions Per Level 20
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Steel, Stainless
Wire Gauge 14-22 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating -
Screw Thread M3
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.3 Nm (2.6 Lb-In)