ASSMANN WSW Components A-TB500-HX21H
Model
A-TB500-HX21H
Datasheet
A-TB500-HX21H PDF
Description
TERM BLK 21P SIDE ENTRY 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color Black
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Wire Termination Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Series A-TB500
Mating Orientation 45° (135°) Angle with Board
Current 15A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 16
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 115°C