ASSMANN WSW Components A-TB500-HG19
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Model
A-TB500-HG19
Datasheet
A-TB500-HG19 PDF
Description
TERM BLOCK 19POS 45DEG 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Screw Thread -
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw -
Color Orange
Number of Levels 1
Pitch 0.098" (2.50mm)
Wire Termination Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Series OSTHE
Mating Orientation 45° (135°) Angle with Board
Current 4A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 150V
Positions Per Level 24
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -30°C ~ 105°C