ASSMANN WSW Components A-TB500-HA23V
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Model
A-TB500-HA23V
Datasheet
A-TB500-HA23V PDF
Description
TERM BLK 23POS TOP ENTRY 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Brass - Nickel Plated
Wire Gauge 16-24 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating -
Screw Thread M2
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Color Green
Number of Levels 2
Pitch 0.150" (3.81mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series YQ
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 10A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 17
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -40°C ~ 115°C