ASSMANN WSW Components A-TB381-TJ05U
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Model
A-TB381-TJ05U
Datasheet
A-TB381-TJ05U PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.81MM
Attribute Name Attribute Value
Color Orange
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.138" (3.50mm)
Contact Material Brass
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series VX
Number of Levels 2
Wire Gauge or Range - AWG -
Features Mounting Flange
Insulation Height 0.413" (10.49mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 7A
Ingress Protection -
Voltage - UL 150V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)