ASSMANN WSW Components A-TB381-TH05
Model
A-TB381-TH05
Datasheet
A-TB381-TH05 PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM
Attribute Name Attribute Value
Features Mating Flange
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 20A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 12
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 12
Color Black
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C