ASSMANN WSW Components A-TB381-OQ16CV
Model
A-TB381-OQ16CV
Datasheet
A-TB381-OQ16CV PDF
Description
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.81MM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 20A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 19
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 19
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.200" (5.08mm)
Contact Material Brass
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series -
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.472" (12.00mm)