ASSMANN WSW Components A-TB381-OQ15CH
Model
A-TB381-OQ15CH
Datasheet
A-TB381-OQ15CH PDF
Description
TERM BLOCK HDR 15POS 3.81MM
Attribute Name Attribute Value
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation 90°, Right Angle
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 15
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 15
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.138" (3.50mm)
Contact Material Brass
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Series -
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.276" (7.00mm)