ASSMANN WSW Components A-TB381-ED20SB
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Model
A-TB381-ED20SB
Datasheet
A-TB381-ED20SB PDF
Description
TERM BLK 20P SIDE ENT 3.81MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series A-TB500
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 10A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 22
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating -
Wire Gauge 12-22 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating Brass
Screw Thread M2.5
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)