ASSMANN WSW Components A-TB350-VK10
Model
A-TB350-VK10
Datasheet
A-TB350-VK10 PDF
Description
TERM BLOCK HDR 10POS 45DEG 3.5MM
Attribute Name Attribute Value
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish -
Pitch 0.150" (3.81mm)
Contact Material Brass
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Series -
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.433" (11.00mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation 45°
Current - UL 8A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.134" (3.40mm)