ASSMANN WSW Components A-TB350-TJ21
Model
A-TB350-TJ21
Datasheet
A-TB350-TJ21 PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 3.5MM
Attribute Name Attribute Value
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - IEC 400V
Number of Positions 4
Color Green
Torque - Screw -
Positions Per Level 4
Pitch 0.197" (5.00mm)
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Series BCH
Contact Material -
Operating Temperature -
Features Mating Flange
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Packaging Bulk
Insulation Height 0.472" (12.00mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Screw Size -
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Part Status Active
Wire Strip Length -
Current - UL 15A
Header Orientation Vertical
Voltage - UL 300V
Ingress Protection -
Current - IEC 12A
Contact Tail Length 0.154" (3.90mm)