ASSMANN WSW Components A-TB350-TJ05
Model
A-TB350-TJ05
Datasheet
A-TB350-TJ05 PDF
Description
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM
Attribute Name Attribute Value
Current - UL 10A
Header Orientation Vertical
Voltage - UL 300V
Ingress Protection -
Current - IEC 8A
Contact Tail Length 0.150" (3.81mm)
Mounting Type Through Hole
Dielectric Material Polyamide (PA), Nylon
Type Header, Male Pins, Unshrouded
Voltage - IEC 250V
Number of Positions 10
Color Black
Torque - Screw -
Positions Per Level 10
Pitch 0.138" (3.50mm)
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Series COMBICON PST
Contact Material -
Operating Temperature -
Features Pick and Place Cap
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Packaging Tape & Reel (TR)
Insulation Height 0.079" (2.00mm)