ASSMANN WSW Components A-TB350-TF11
Model
A-TB350-TF11
Datasheet
A-TB350-TF11 PDF
Description
TERM BLK 11POS TOP ENT 3.5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Phosphor Bronze
Wire Gauge 12-22 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating -
Screw Thread M2.5
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color Gray
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Wire Termination Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Series A-TB500
Mating Orientation Vertical with Board
Current 10A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 10
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 115°C