ASSMANN WSW Components A-TB350-OQ16CV
Model
A-TB350-OQ16CV
Datasheet
A-TB350-OQ16CV PDF
Description
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.5MM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Header Orientation 45°
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.134" (3.40mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 10
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 10
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.138" (3.50mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series -
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.433" (11.00mm)