ASSMANN WSW Components A-TB350-OQ15CH
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Model
A-TB350-OQ15CH
Datasheet
A-TB350-OQ15CH PDF
Description
TERM BLOCK HDR 15POS 90DEG 3.5MM
Attribute Name Attribute Value
Type Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 10
Color Orange
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.138" (3.50mm)
Contact Material Brass
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series VX
Number of Levels 2
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.555" (14.10mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Packaging Bulk
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 7A
Ingress Protection -
Voltage - UL 150V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)