ASSMANN WSW Components A-TB350-OP16
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Model
A-TB350-OP16
Datasheet
A-TB350-OP16 PDF
Description
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.5MM
Attribute Name Attribute Value
Current - UL 20A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 15
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw -
Positions Per Level 15
Color Green
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Copper
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series -
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.472" (12.00mm)