ASSMANN WSW Components A-TB250-OQ10CH
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Model
A-TB250-OQ10CH
Datasheet
A-TB250-OQ10CH PDF
Description
TERMINAL BLOCK
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 10A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Thermoplastic
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 16
Type Header, Male Pins, Unshrouded
Torque - Screw -
Positions Per Level 16
Color -
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish -
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Brass
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Series -
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.079" (2.00mm)