APEM Inc. Q8P3BXXHY110E
Manufacturer
APEM Inc.
Model
Q8P3BXXHY110E
Datasheet
Q8P3BXXHY110E PDF
Description
LED PMI PROMINENT 110VAC YLW
Attribute Name Attribute Value
Lens Color White
Lens Style Round with Domed Top
Part Status Active
Viewing Angle 100°
Type LED
Lens Transparency Diffused
Series Q Series
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Current 6mA
Wavelength - Peak -
Ratings AC
Ingress Protection IP67
Voltage 110V
Panel Cutout Shape Round
Features -
Millicandela Rating 1000mcd
Lens Size 10.00mm Dia
Panel Cutout Dimensions 0.55" (13.97mm)