APEM Inc. Q16P1BXXY110E
Model
Q16P1BXXY110E
Datasheet
Q16P1BXXY110E PDF
Description
INDICATOR 110V 16MM PROM YELLOW
Attribute Name Attribute Value
Current 6mA
Ingress Protection IP67
Voltage 110V
Panel Cutout Shape Round
Features -
Millicandela Rating 10mcd
Lens Size 10.00mm Dia
Panel Cutout Dimensions 0.63" (16.00mm)
Lamp Color Red
Lens Color Red
Lens Style Round with Flat Top
Series Q Series
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)