APEM Inc. Q16P1BXXR110E
Manufacturer
APEM Inc.
Model
Q16P1BXXR110E
Datasheet
Q16P1BXXR110E PDF
Description
INDICATOR 110V 16MM PROM RED
Attribute Name Attribute Value
Lamp Color Yellow
Lens Color Yellow
Lens Style Round with Domed Top
Part Status Active
Viewing Angle 100°
Type LED
Lens Transparency Diffused
Series Q Series
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Current 6mA
Wavelength - Peak -
Ratings AC
Ingress Protection IP67
Voltage 110V
Panel Cutout Shape Round
Features -
Millicandela Rating 50mcd
Lens Size 10.00mm Dia
Panel Cutout Dimensions 0.63" (16.00mm)