APEM Inc. Q16F1BXXG110E
Manufacturer
APEM Inc.
Model
Q16F1BXXG110E
Datasheet
Q16F1BXXG110E PDF
Description
INDICATOR 110V 16MM FLUSH GREEN
Attribute Name Attribute Value
Lens Size 10.00mm Dia
Panel Cutout Dimensions 0.63" (16.00mm)
Lamp Color Yellow
Lens Color Yellow
Lens Style Round with Flat Top
Part Status Active
Viewing Angle 100°
Type LED
Lens Transparency Diffused
Series Q Series
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Current 6mA
Wavelength - Peak -
Ratings AC
Ingress Protection IP67
Voltage 110V