APEM Inc. Q14P7BXXSG12E
Manufacturer
APEM Inc.
Model
Q14P7BXXSG12E
Datasheet
Q14P7BXXSG12E PDF
Description
LED INDICATOR 14MM PROMINENT 12V
Attribute Name Attribute Value
Lens Color Colorless
Lens Style Round with Domed Top
Part Status Active
Viewing Angle 100°
Type LED
Lens Transparency Clear
Series Q Series
Termination Style Wire Leads - 7.87" (200.00mm)
Current 20mA
Wavelength - Peak -
Ratings DC
Ingress Protection IP67
Voltage 12V
Panel Cutout Shape Round
Features -
Millicandela Rating 4400mcd
Lens Size 10.00mm Dia
Panel Cutout Dimensions 0.55" (13.97mm)