APEM Inc. Q14P1CXXHB24E
Manufacturer
APEM Inc.
Model
Q14P1CXXHB24E
Datasheet
Q14P1CXXHB24E PDF
Description
14MM PRMNT CHRM HYPR BLU 24VDC
Attribute Name Attribute Value
Ratings AC
Ingress Protection IP67
Voltage 110V
Panel Cutout Shape Round
Features -
Millicandela Rating 100mcd
Lens Size 10.00mm Dia
Panel Cutout Dimensions 0.63" (16.00mm)
Lamp Color Red
Lens Color Red
Lens Style Round with Domed Top
Part Status Active
Viewing Angle 100°
Type LED
Lens Transparency Diffused
Series Q Series
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Current 6mA