Analog Devices, Inc. ADP2121-1.82-EVALZ
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Model
ADP2121-1.82-EVALZ
Datasheet
ADP2121-1.82-EVALZ PDF
Description
BOARD EVALUATION 1.82V ADP2121
Attribute Name Attribute Value
Regulator Topology Buck
Utilized IC / Part TPS51727
Frequency - Switching -
Series D-CAP+™, Eco-Mode™
Board Type Fully Populated
Part Status Obsolete
Main Purpose DC/DC, Step Down
Voltage - Input 8V ~ 14V
Current - Output 40A
Outputs and Type 1, Non-Isolated
Voltage - Output 0.875V ~ 1.5V