Analog Devices, Inc. ADP1614-650-EVALZ
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Model
ADP1614-650-EVALZ
Datasheet
ADP1614-650-EVALZ PDF
Description
BOARD EVAL ADP1614 650KHZ
Availability
IN STOCK
Stock: 2
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Supplied Contents Board(s)
Regulator Topology Buck
Utilized IC / Part ADP2386
Series -
Frequency - Switching 600kHz
Board Type Fully Populated
Part Status Active
Main Purpose DC/DC, Step Down
Voltage - Input 4.5V ~ 20V
Base Part Number ADP2386
Current - Output 6A
Outputs and Type 1, Non-Isolated
Voltage - Output 3.3V