Analog Devices, Inc. AD5113BCPZ80-500R7
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Model
AD5113BCPZ80-500R7
Datasheet
AD5113BCPZ80-500R7 PDF
Description
IC DGTL POT 80KOHM 64TAP 8LFCSP
Availability
IN STOCK
Stock: 420
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Interface Pushbutton
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package 8-SOIC
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) ±80ppm/°C
Memory Type Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 130
Part Status Obsolete
Configuration Potentiometer
Number of Taps 16
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number ISL22512
Taper Linear
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V