Amphenol Pcd ESZH06160
Manufacturer
Amphenol Pcd
Model
ESZH06160
Datasheet
ESZH06160 PDF
Description
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM
Attribute Name Attribute Value
Type Header, Female Sockets
Voltage - IEC 160V
Number of Positions 3
Color Black
Torque - Screw -
Positions Per Level 3
Pitch 0.098" (2.50mm)
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Series COMBICON PTSM
Contact Material -
Operating Temperature -
Features Solder Retention
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Packaging Tape & Reel (TR)
Insulation Height 0.197" (5.00mm)
Wire Gauge or Range - mm² -
Screw Size -
Termination Style Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Part Status Active
Wire Strip Length -
Current - UL 5A
Header Orientation 90°, Right Angle
Voltage - UL 150V
Ingress Protection -
Current - IEC 6A