Amphenol Pcd ELVH03500
Model
ELVH03500
Datasheet
ELVH03500 PDF
Description
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.81MM
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tray
Termination Style Solder
Material Flammability Rating -
Screw Size -
Wire Strip Length -
Part Status Active
Header Orientation Vertical
Current - UL 12A
Ingress Protection -
Voltage - UL 300V
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Current - IEC -
Dielectric Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 6
Type Header, Male Pins, Unshrouded
Torque - Screw -
Positions Per Level 6
Color Black
Plug Wire Entry -
Contact Mating Finish Tin
Pitch 0.197" (5.00mm)
Contact Material Copper Alloy
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Series ESZH
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG -
Features -
Insulation Height 0.079" (2.00mm)