Amphenol Pcd ELVD18500
Manufacturer
Amphenol Pcd
Model
ELVD18500
Datasheet
ELVD18500 PDF
Description
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 3.81MM
Attribute Name Attribute Value
Pitch 0.197" (5.00mm)
Plug Wire Entry 90°
Contact Mating Finish Tin
Series BCVP
Contact Material -
Operating Temperature -
Features Mating Flange
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 12-30 AWG
Packaging Bulk
Insulation Height 1.024" (26.01mm)
Wire Gauge or Range - mm² 0.2-2.5mm²
Screw Size M3
Termination Style Screw
Material Flammability Rating UL94 V-0
Part Status Active
Wire Strip Length 7mm
Current - UL 12A
Header Orientation -
Voltage - UL 300V
Ingress Protection -
Current - IEC 12A
Contact Tail Length -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Dielectric Material Polyamide (PA), Nylon
Type Plug, Female Sockets
Voltage - IEC 630V