Amphenol Pcd ELM133200
Manufacturer
Amphenol Pcd
Model
ELM133200
Datasheet
ELM133200 PDF
Description
TERM BLOCK 13POS 5.08MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Color Green
Number of Levels 1
Pitch 0.200" (5.08mm)
Wire Termination Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Series A-TB508
Mating Orientation Vertical with Board
Current 15A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 24
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Steel, Stainless
Wire Gauge 14-24 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating -
Screw Thread M2.6
Mounting Type Board Edge, Through Hole
Torque - Screw 0.36 Nm (3.2 Lb-In)