Amphenol Pcd ELFH19150J
Manufacturer
Amphenol Pcd
Model
ELFH19150J
Datasheet
ELFH19150J PDF
Description
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5MM
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Termination Style Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Material Flammability Rating UL94 V-0
Screw Size -
Wire Strip Length 5-6mm
Part Status Active
Header Orientation -
Current - UL 6A
Ingress Protection -
Voltage - UL 150V
Contact Tail Length -
Current - IEC -
Dielectric Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Number of Positions 21
Type Plug, Female Sockets
Torque - Screw -
Positions Per Level 21
Color -
Plug Wire Entry 180°
Contact Mating Finish -
Pitch 0.138" (3.50mm)
Contact Material Brass
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Series -
Number of Levels 1
Wire Gauge or Range - AWG 16-24 AWG
Features -
Insulation Height 0.437" (11.10mm)