Amphenol ICC (FCI) 98451-103-20LF
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Model
98451-103-20LF
Datasheet
98451-103-20LF PDF
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK SMD
Attribute Name Attribute Value
Series Flex Stack, FW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Number of Positions 28
Length - Overall Pin 0.410" (10.414mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.345" (8.763mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.065" (1.651mm)