Amphenol ICC (FCI) 66951-013LF
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Model
66951-013LF
Datasheet
66951-013LF PDF
Description
CONN RCPT 13POS 0.1 GOLD PCB
Attribute Name Attribute Value
Applications -
Ingress Protection -
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Type Female Socket
Insulation Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Contact Shape Circular
Number of Positions 19
Mounting Type Through Hole
Row Spacing - Mating -
Connector Type Socket
Contact Finish - Post Tin
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post 0.126" (3.20mm)
Style Board to Board
Number of Rows 1
Current Rating (Amps) 3A
Series 316
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Voltage Rating -
Mated Stacking Heights -
Packaging Bulk
Contact Material Beryllium Copper
Contact Finish - Mating Gold
Part Status Active
Insulation Color Black
Number of Positions Loaded All
Termination Solder
Insulation Height 0.472" (12.00mm)