Amphenol ICC (FCI) 50642-1320ELF
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Model
50642-1320ELF
Datasheet
50642-1320ELF PDF
Description
CONN RCPT HD 320POS PCB
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Termination Solder
Contact Layout, Typical -
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm)
Connector Type Header, Male Pins
Number of Positions Loaded All
Contact Finish Gold
Material Flammability Rating UL94 V-0
Number of Rows 6
Voltage Rating 250V
Color Black
Connector Style HDM
Pitch 0.079" (2.00mm)
Connector Usage -
Series HDM (High Density Metric) 73770
Number of Columns 24
Features -
Number of Positions 144
Packaging Tube
Current Rating (Amps) 1A