Amphenol ICC (FCI) 20021321-00038D4LF
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Model
20021321-00038D4LF
Datasheet
20021321-00038D4LF PDF
Description
CONN RCPT 38POS 0.05 GOLD SMD
Attribute Name Attribute Value
Applications -
Ingress Protection -
Contact Finish Thickness - Post Flash
Contact Type Female Socket
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Contact Shape Square
Number of Positions 64
Mounting Type Through Hole
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Connector Type Header
Contact Finish - Post Gold
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post 0.126" (3.20mm)
Style Board to Board
Number of Rows 2
Current Rating (Amps) 3A
Series SFH11
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Features Polarizing Key
Voltage Rating -
Mated Stacking Heights -
Packaging Tray
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating Gold
Part Status Active
Insulation Color Black
Number of Positions Loaded All
Termination Solder
Insulation Height 0.335" (8.51mm)