Amphenol ICC (FCI) 20021321-00034T8LF
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Model
20021321-00034T8LF
Datasheet
20021321-00034T8LF PDF
Description
CONN RCPT 34POS 0.05 GOLD SMD
Attribute Name Attribute Value
Connector Type Receptacle
Contact Finish - Post Tin
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post -
Style Board to Board
Number of Rows 2
Current Rating (Amps) -
Series Minitek127® 1.27mm
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Features Pick and Place
Voltage Rating -
Mated Stacking Heights -
Packaging Tube
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating Gold
Part Status Active
Insulation Color Black
Number of Positions Loaded All
Termination Solder
Insulation Height 0.177" (4.50mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Applications General Purpose, Industrial, Telecommunications
Ingress Protection -
Contact Finish Thickness - Post 100.0µin (2.54µm)
Contact Type Female Socket
Insulation Material Plastic
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Shape Square
Number of Positions 38
Mounting Type Surface Mount
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)