Amphenol ICC (FCI) 10078546-003LF
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Model
10078546-003LF
Datasheet
10078546-003LF PDF
Description
CONN HEADER BLADE PWR 28POS PCB
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Number of Positions Loaded All
Contact Finish Gold
Material Flammability Rating UL94 V-0
Number of Rows 4
Voltage Rating -
Color Natural
Connector Style High Density (HDC, HDI, HPC)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Connector Usage -
Series HDI (High Density Interconnect)
Number of Columns -
Features Mating Guide
Number of Positions 160
Packaging Tube
Current Rating (Amps) -
Part Status Active
Operating Temperature -65°C ~ 125°C