Amphenol Anytek YR2221500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
YR2221500000G
Datasheet
YR2221500000G PDF
Description
TERM BLK 22P SIDE ENT 5.08MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Screw Thread M2.6
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.45 Nm (4.0 Lb-In)
Color Blue
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Wire Termination Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Series Buchanan
Mating Orientation 45° (135°) Angle with Board
Current 10A
Dielectric Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Voltage 300V
Positions Per Level 10
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C