Amphenol Anytek YQ3461500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
YQ3461500000G
Datasheet
YQ3461500000G PDF
Description
TERM BLK 17P SIDE ENT 3.81MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Color Green
Number of Levels 2
Pitch 0.197" (5.00mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series OSTEB
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 20A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 11
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Brass
Wire Gauge 12-22 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating Brass - Tin Plated
Screw Thread M3
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.49 Nm (4.3 Lb-In)