Amphenol Anytek YQ3441500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
YQ3441500000G
Datasheet
YQ3441500000G PDF
Description
TERM BLK 17P SIDE ENT 3.81MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Current 10A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 17
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Brass - Nickel Plated
Wire Gauge 16-24 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating -
Screw Thread M2
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Color Green
Number of Levels 2
Pitch 0.150" (3.81mm)