Amphenol Anytek YM2201500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Model
YM2201500000G
Datasheet
YM2201500000G PDF
Description
TERM BLK 11P SIDE ENTRY 5MM PCB
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Clamp Material - Plating Brass - Nickel Plated
Wire Gauge 12-24 AWG
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Part Status Active
Contact Material - Plating -
Screw Thread M2.5
Mounting Type Through Hole
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Color Green
Number of Levels 2
Pitch 0.197" (5.00mm)
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Series YM
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 10A
Dielectric Material Thermoplastic
Voltage 300V
Positions Per Level 11
Features Interlocking (Side)
Operating Temperature -40°C ~ 115°C