Amphenol Anytek YK6161603000G
- Model
- YK6161603000G
- Datasheet
- YK6161603000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 16CIRC 0.394"
|---|---|
| Color | Black |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Pitch | 0.325" (8.26mm) |
| Number of Circuits | 8 |
| Series | - |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | Side Stacking (Interlocking) |
| Current Rating (Amps) | 15A |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Wire Gauge | 16-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Part Status | Active |
| Terminal Screw Finish | Nickel |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Number of Wire Entries | 8 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage Rating | 300V |