Amphenol Anytek YK6151503000G
- Manufacturer
- Amphenol Anytek
- Model
- YK6151503000G
- Datasheet
- YK6151503000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 15CIRC 0.394"
|---|---|
| Part Status | Active |
| Terminal Screw Finish | Nickel |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Number of Wire Entries | 11 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Color | Black |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Pitch | 0.374" (9.50mm) |