Amphenol Anytek YK6142103000G
- Model
- YK6142103000G
- Datasheet
- YK6142103000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 21CIRC 0.394"
|---|---|
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Number of Wire Entries | 26 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Color | Black |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Pitch | 0.325" (8.26mm) |
| Number of Circuits | 26 |
| Series | YK402 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | - |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |