Amphenol Anytek YK6142003000G
- Model
- YK6142003000G
- Datasheet
- YK6142003000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.394"
|---|---|
| Part Status | Active |
| Terminal Screw Finish | Zinc, Clear Chromate |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Number of Wire Entries | 5 |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws |
| Color | Black |
| Bottom Termination | Quick Connect (0.250"), Insulated |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Number of Circuits | 5 |
| Series | Beau 38741 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | Flange |
| Current Rating (Amps) | 15A |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester |
| Wire Gauge | 14-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |