Amphenol Anytek YK6121903000G
- Model
- YK6121903000G
- Datasheet
- YK6121903000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 19CIRC 0.394"
|---|---|
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Color | Black |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Number of Circuits | 4 |
| Series | JC6, Buchanan |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | Flange |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Operating Temperature | 105°C |