Amphenol Anytek YK6111603000G
- Model
- YK6111603000G
- Datasheet
- YK6111603000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 16CIRC 0.394"
|---|---|
| Series | Beau 38700 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | - |
| Current Rating (Amps) | 15A |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Wire Gauge | 14-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 130°C |
| Part Status | Active |
| Terminal Screw Finish | Zinc, Clear Chromate |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Number of Wire Entries | 8 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Material Flammability Rating | - |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws |
| Color | Black |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Pitch | 0.325" (8.26mm) |