Amphenol Anytek YK6111503000G
- Model
- YK6111503000G
- Datasheet
- YK6111503000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 15CIRC 0.394"
|---|---|
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Operating Temperature | 105°C |
| Part Status | Active |
| Terminal Screw Finish | Zinc, Clear Chromate |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Number of Wire Entries | 2 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Color | Black |
| Bottom Termination | PC Pin, Insulated |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Number of Circuits | 2 |
| Series | JC6, Buchanan |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | Flange |
| Current Rating (Amps) | 20A |