Amphenol Anytek YK6051423000G
- Model
- YK6051423000G
- Datasheet
- YK6051423000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 14CIRC 0.394"
|---|---|
| Color | Black |
| Bottom Termination | Solder Eyelets |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) |
| Number of Circuits | 22 |
| Series | YK315 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | Flange |
| Current Rating (Amps) | 15A |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Wire Gauge | 16-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Part Status | Active |
| Terminal Screw Finish | Zinc |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Number of Wire Entries | 22 |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Voltage Rating | 250V |