Amphenol Anytek YK6042103000G
- Manufacturer
- Amphenol Anytek
- Model
- YK6042103000G
- Datasheet
- YK6042103000G PDF
- Description
- CONN BARRIER STRP 21CIRC 0.394"
|---|---|
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Color | - |
| Bottom Termination | Solder Tab |
| Pitch | 0.433" (11.00mm) |
| Number of Circuits | 15 |
| Series | YK112 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Features | Flange |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Packaging | Bulk |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |